The 60 mm deep carbon rim, aerodynamically optimised bladed spokes and an extremely efficient hub give you plenty of propulsion and let you literally cut through the wind. Being tubeless-ready and having an inner rim width of 21 mm, the WH-R8170-C60-TL Disc by SHIMANO can handle the trend towards wider road bike tyres, while also providing low rolling resistance, increased comfort, and improved grip when riding tubeless. Double-butted spokes with a 1.6 mm thin centre section make for high lateral stiffness and vertical compliance.
Details:
• Aerodynamically optimised wheel with 60mm carbon rim
• Single front wheel for disc brakes
• Tubeless ready
Technical details:
• Intended use: Road bike
• Series: Ultegra
• Model: WH-R8170-C60-TL-F
• Rim material: carbon
• Rim width/depth: 28 mm / 60 mm
• Inner rim width: 21 mm
• ETRTO: 21-622
• Recommended tyre width: 25 mm - 32 mm
• Spoke type: butted straight pull aero spokes (2.0 - 1.6 - 2.0)
• Number of spokes: 24 pcs
• Spoke pattern: 2-cross
• Nipples: aluminium
• Hub body: aluminium (anodised)
• Axle: aluminium (anodised)
• Brake disc mount: Center Lock
• Front hub spacing: 12 x 100 mm (thru axle)
• Weight: approx. 738 g
In the box:
• 1 SHIMANO Ultegra WH-R8170-C60-TL front wheel
- Stoc redus!
Colour carbon
Size 12x100mm